IV Niezależne Ogólnopolskie Mistrzostwa w Analizie Danych

Marcin Koralewski przygotował krótką relację z IV Niezależnych Ogólnopolskich Mistrzostw w Analizie Danych. Poniżej umieszczamy i relacje i treści finałowych zadań.
[zdjęcie po prawej pochodzi z albumu zawodów NOMAD]

Dnia 7 czerwca odbył się finał IV Niezależnych Ogólnopolskich Mistrzostw w Analizie Danych, tym samym dając kres kilkumiesięcznej wytężonej pracy członków Koła Naukowego Statystyki Matematycznej „Gauss”. Finaliści mierzyli się z zadaniami w dwóch kategoriach wiekowych: szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów. Mistrzostwa mają na celu propagowanie statystyki jako dziedziny matematyki obecnej na co dzień w ludzkim życiu, przy wykorzystaniu programowania np. w R. I o ile zadania dla szkół ponadgimnazjalnych są zazwyczaj deterministyczne i opierają się na rachunku prawdopodobieństwa, to zarówno oni, jak i studenci muszą mierzyć się z nietrywialnymi problemami (z których czasami najbardziej niemożliwym do sforsowania jest przebrnięcie przez treść zadania).

W tym roku zwycięstwo w kategorii liceów przypadło Piotrowi Przestrzelskiemu oraz Erykowi Kijewskiemu z Suwałk, zaś w kategorii Szkół Wyższych Pawłowi Budzianowskiemu oraz Tomaszowi Stroińskiemu z UAM’u.
Szczególne gratulacje należą się zwycięskiej drużynie licealistów- jest to pierwsza drużyna w dziejach konkursu, która rozwiązała wszystkie 5 zadań, i to w zatrważającym tempie niecałych 2,5 godziny!

Dzięki hojności sponsorów, w tym Fundacji SmarterPoland, wszystkich udało się szczodrze nagrodzić.
Czytelników zachęcamy do zapoznania się z zadaniami, oraz spróbowania swoich sił przy ich rozwiązywaniu- ci zaś, którzy nie ukończyli jeszcze studiów, będą mieli okazję już w maju przyszłego roku ponownie stanąć w szranki z hobbystami statystyki z całego kraju 🙂 Szczególnie polecam zapoznać się z studenckim zadaniem FP2, o psującej się maszynie- sprawiło ono finalistom dość dużo problemów.

Zadania 1
Zadania 2

2 thoughts on “IV Niezależne Ogólnopolskie Mistrzostwa w Analizie Danych”

  1. Zabieram się do rozwiązywania dla zabawy. Czy jest może szansa na otrzymanie większej próbki wejścia i wyjścia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *