[Przegląd prasy] Politykom ufamy najmniej

Instytut GFK w 25 krajach przeprowadził badanie dotyczące zaufania do konkretnych grup zawodowych. Aż w 15 z nich (w tym w Polsce) grupę wzbudzającą największe zaufanie stanowią strażacy.

Najmniejszym zaufaniem, w każdym z badanych krajów, cieszą się politycy.

Więcej informacji tutaj.

 

Na świecie zaufanie wzbudzają przede wszystkim grupy zawodowe związane z medycyną oraz ratownictwem: 90% badanych respondentów zadeklarowało zaufanie do strażaków,  na drugim miejscu znalazły się pielęgniarki oraz lekarze (po 89%). W czołówce uplasowali się również farmaceuci (87%) oraz ratownicy medyczni (84%)

Wysokim poziomem zaufania na świecie cieszą się również nauczyciele (88%).

W Polsce, tak samo jak na świecie, pierwsze miejsce wśród grup zawodowych cieszących się zaufaniem zajmują strażacy. Na zaufanie do tej grupy społecznej wskazało aż 94% badanych.

Również w Polsce, analogicznie do wyników światowych, wysokie pozycje zajmują zawody związane ze służbą zdrowa. Pielęgniarkom ufa 93%, ratownikom medycznym 88%, a farmaceutom 87% respondentów. Nieco niżej niż w światowym rankingu znaleźli się lekarze, w Polsce zaufaniem darzy ich 80% badanych.

Wysokiem poziomem zaufania cieszą również nauczyciele (83%).

Zarówno na świecie, jak i w Polsce do zawodów obdarzonych najmniejszym zaufaniem należą: burmistrzowie (45% w Polsce, 53% na świecie), agenci ubezpieczeniowi (39% i 48%), specjaliści ds. reklamy (35% i 56%) oraz politycy (16% i 31%).

W ramach badania GfK analizowany jest poziom zaufania do ponad 30 grup zawodowych. W analizie uwzględniono jedynie te profesje, które występują we wszystkich 25 badanych krajach.

PC

 

5 thoughts on “[Przegląd prasy] Politykom ufamy najmniej”

  1. Przyznam, że ciekawe. Zwłaszcza dlatego, że widać niekonsekwencje w postawach.
    Niekonsekwencja nr 1: brak zaufania do polityków a jednocześnie wyborcy niemal ślepo wierzą w to co wciskają im partyjni sztabowcy bez dociekliwych pytań typu „a ile to będzie kosztować?”
    Niekonsekwencja nr 2: duże zaufanie do lekarzy a jednocześnie rosnąca popularność ruchu antyszczepionkowego albo nagminna postawa zapisywania się do kilku lekarzy tej samej specjalności bo przecież na pewno się mylą.

  2. Ciekawe jest to, że największym zaufaniem cieszą się zawody, w których jest największa odpowiedzialność – za życie, później są te z mniejszą odpowiedzialnością, ale politycy, którzy są odpowiedzialni za wszystko, są na końcu. Dodatkowo – sędziowie i bankowcy w 26 krajach mają większe zaufanie niż w Polsce – to też jest interesujące. Mi osobiście brakuje danych dotyczących zaufania do leśników, ale z tego co udało mi się znaleźć, to ta grupa nie była brana pod uwagę.

  3. Skąd brak zaufania do sędziów i bankowców? Ja bym stawiał na „aferowe” przekazy medialne podkopujące zaufanie zarówno do sędziów jak i bankowców oraz na słabą orientację Polaków w prawie i ekonomii (coś na zasadzie strachu przed nieznanym).

  4. Dorzucę tylko, że w zbiorze danych PIAAC dotyczącym badań umiejętności dorosłych, można sprawdzać 'kto ufa’.
    Bardzo ciekawe wyniki są dla Polski, Korei i USA. W Polsce i Korei zaufanie w grupie młodych jest znacznie większe (i do instytucji i do ludzi) niż u osób starszych. W USA zupełnie odwrotnie, co zresztą świetnie koreluje z poziomem umiejętności (mierzonym za pomocą zadań) i tym, na ile respondent często czyta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *