Rowery miejskie a R. Gdzie i kiedy?

Ramnath Vaidyanathan przygotował świetną aplikację w Shiny, wizualizującą dane uzyskane z wypożyczalni rowerów miejskich w różnych miastach na świecie:

Aplikacja dostępna jest pod adresem http://glimmer.rstudio.com/ramnathv/BikeShare/,a szczegółowo opisana jest pod tym adresem http://ramnathv.github.io/bikeshare/ (można pobrać jej źródła w R i shiny).

Za pomocą kolorów pokazuje ile rowerów można wypożyczyć z danej stacji rowerowej oraz ile jest wolnych miejsc “parkingowych”. Wskazując myszką konkretną stację dostajemy jej szczegółowy opis.

Na przykładzie powyżej łatwo zauważyć, że w Paryżu w południe trudno znaleźć rower na obrzeżach miasta, ale bardzo łatwo w centrum miasta. Można prześledzić dane z różnych godzin by sprawdzić o której godzinie zaczynają się problemy z dostępnością rowerów lub miejsc.

Niestety polskie wypożyczalnie nie są uwzględnione w tym systemie (mam nadzieję że to się niedługo zmieni).

Takie dane to kopalnia ciekawych i użytecznych informacji. Będziemy więc kopać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">