Dostępność lekarzy specjalistów

Ten wpis jest przygotowany przez Michała Kurtysa podczas wakacyjnego projektu wykonanego w ramach wolontariatu dla naszej fundacji.

Pustynie dostępności do lekarzy specjalistów, czyli gdzie w Polsce najdalej trzeba jechać do specjalisty.
Michał Kurtys

Zainteresowany wakacyjnym wolontariatem dla Fundacji SmarterPoland zgłosiłem się do Pana Przemysława Biecka z pytaniem o interesujący temat.
Wziąwszy pod uwagę moje zainteresowania, interesującym tematem okazało się wizualizacja danych o czasach czekania w kolejkach do specjalisty. Dane te są publikowane przez NFZ i na tym blogu pojawiły się już dwa wpisy na ten temat: http://smarterpoland.pl/index.php/2013/07/jak-dlugo-czeka-sie-w-kolejce-do-lekarza/, http://smarterpoland.pl/index.php/2013/08/gdzie-w-polsce-czeka-sie-najdluzej-w-kolejce-do-lekarza-specjalisty/

Bardziej niż czas czekania do specjalisty zainteresował mnie problem odległości, w jakiej dostępny jest pożądany specjalista.
Jak daleko musi pojechać pacjent, żeby dostać się do specjalisty, do którego nie musi czekać w wielomiesięcznej kolejce.
Lub podobne pytanie, jak wielu ,,dostępnych” specjalistów znajduje się w umiarkowanej odległości od pacjenta.

Dzisiaj zaprezentuję odpowiedź na pierwsze pytanie.
Na początku, w celu przedstawienia dystansu eksperymentowałem z kolorami. Poniższa mapa przedstawia odległość do najbliższego dermatologa, u którego średni czas oczekiwania nie jest większy niż 14 dni. Kolorami oznaczona jest odległość w kilometrach do najbliższego specjalisty dermatologa, o średnim czasie oczekiwania nie większym niż 14 dni. Czerwone obszary to miejsca w których mieszkańcy powinni przygotować się na dłuższy podróże.

Innym podejściem (zasugerowanym na bazie artykułu http://flowingdata.com/2013/08/27/in-search-of-food-deserts/) jest przedstawiane odległości przez odcinki o różnych długościach.
Poniżej przedstawiam przykładowe mapki, prezentujące w ten sposób odległość do specjalisty.
Miejsca, z których daleko do specjalisty łatwo zauważyć, odpowiadające im długie czarne linie rzucają się w oczy.


One thought on “Dostępność lekarzy specjalistów”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *