Początkowo planowałem komentować po rozdziale/dwóch z książki Nathana Yau ,,Data Points”. Jednak po przeczytaniu całości stwierdziłem, że nie miało by to sensu. W książce nie znajdziemy zbyt wielu propozycji reguł czy zasad jak tworzyć grafiki. Większość rozdziałów to bardzo rozbudowane zbiory przykładów wokół pewnego tematu. Przykładom towarzyszy próba syntezy, ale jakaś taka niezdecydowana. Autor książki preferuje drogę własnych eksperymentów, oglądania wizualizacji innych autorów i ćwiczenia zmysłu ,,wyczuwania” jak wizualizacja będzie stosowniejsza w danej sytuacji.
W całej książce bardzo przemawiająca dla mnie była analogia nauki wizualizacji danych do nauki gotowania. Można zaczynać od zupy z torebki, później można wiernie odtwarzać przepisy z książki kucharskiej by doskonaląc umiejętności kucharskie coraz więcej improwizować. Oddaje to też dobrze sposób w jakim Nathan Yau myśli o tworzeniu wizualizacji i w jaki opisuje ten proces w swojej książce.
O ile na próbę syntezy można narzekać, to wybór przykładów trzeba docenić. Nathan Yau zebrał naprawdę ciekawą i różnorodną kolekcję wykresów, wizualizacji czasem ocierającej się o grafikę artystyczną.
Dla mnie najbardziej ,,odkrywcze” były następujące przykłady:
Prawdziwa wielkość Afryki / True size of Africa
Bardzo ciekawa grafika ,,zmieniająca światopogląd”. Typowe odwzorowanie kartograficzne, z użyciem którego pokazywana jest mapa świata, zniekształca pola. Oczywiście są różne odwzorowania, ale te częściej oglądane powiększają pola bliżej biegunów a pomniejszają te bliżej równika. Najbardziej traci na tym Afryka, ponieważ mapy powodują, że wydaje nam się że Afryka jest mniejsza w stosunku do innych kontynentów niż w rzeczywistości jest.
Jak wybrać krój pisma / So you need a typeface?
Wizualizacja przedstawiająca drzewo decyzji przy wyborze kroju pisma. Bardzo ciekawa forma i treść
Mapa snu / Sleep schedule
Wizualizacja przedstawiająca zapotrzebowanie na sen w różnym wieku. Jak przyznaje autor dane zupełnie zmyślone, ale prawdopodobne.
Odcisk niewidocznego interface / Remnants of a Disappearing UI
Wizualizacja wykonana na podstawie pomiarów z badań ale nieprzetworzonych komputerowo. Przykład, że surowe dane mogą być piękne same w sobie.
Historia filmu / History of film
Mapa popularnych filmów z podziałem na dziedziny. Świetnie wykonana i z ciekawą treścią.
Historia zmian w Wikipedii na słodko
Mapa pokazująca jak zmieniał się wpis na Wikipedii dotyczący czekolady. Można prześledzić jak dodawano i usuwano fragmenty tekstu w czasie.
Schematy organizacyjne / Organizational charts
Bazujące na stereotypach (przez to zabawne) przedstawienie schematów organizacyjnych w różnych firmach.
Ilustrowany przewodnik po kawach / Coffe drinks
Schematy przedstawiające skład rodzajów kawy.