Recenzja książki ,,Data points”, Nathan Yau, część druga

Początkowo planowałem komentować po rozdziale/dwóch z książki Nathana Yau ,,Data Points”. Jednak po przeczytaniu całości stwierdziłem, że nie miało by to sensu. W książce nie znajdziemy zbyt wielu propozycji reguł czy zasad jak tworzyć grafiki. Większość rozdziałów to bardzo rozbudowane zbiory przykładów wokół pewnego tematu. Przykładom towarzyszy próba syntezy, ale jakaś taka niezdecydowana. Autor książki preferuje drogę własnych eksperymentów, oglądania wizualizacji innych autorów i ćwiczenia zmysłu ,,wyczuwania” jak wizualizacja będzie stosowniejsza w danej sytuacji.

W całej książce bardzo przemawiająca dla mnie była analogia nauki wizualizacji danych do nauki gotowania. Można zaczynać od zupy z torebki, później można wiernie odtwarzać przepisy z książki kucharskiej by doskonaląc umiejętności kucharskie coraz więcej improwizować. Oddaje to też dobrze sposób w jakim Nathan Yau myśli o tworzeniu wizualizacji i w jaki opisuje ten proces w swojej książce.

O ile na próbę syntezy można narzekać, to wybór przykładów trzeba docenić. Nathan Yau zebrał naprawdę ciekawą i różnorodną kolekcję wykresów, wizualizacji czasem ocierającej się o grafikę artystyczną.

Dla mnie najbardziej ,,odkrywcze” były następujące przykłady:

Prawdziwa wielkość Afryki / True size of Africa

Bardzo ciekawa grafika ,,zmieniająca światopogląd”. Typowe odwzorowanie kartograficzne, z użyciem którego pokazywana jest mapa świata, zniekształca pola. Oczywiście są różne odwzorowania, ale te częściej oglądane powiększają pola bliżej biegunów a pomniejszają te bliżej równika. Najbardziej traci na tym Afryka, ponieważ mapy powodują, że wydaje nam się że Afryka jest mniejsza w stosunku do innych kontynentów niż w rzeczywistości jest.

Link do źródła.

Jak wybrać krój pisma / So you need a typeface?

Wizualizacja przedstawiająca drzewo decyzji przy wyborze kroju pisma. Bardzo ciekawa forma i treść

Link do źródła.

Mapa snu / Sleep schedule

Wizualizacja przedstawiająca zapotrzebowanie na sen w różnym wieku. Jak przyznaje autor dane zupełnie zmyślone, ale prawdopodobne.

Link do źródła.

Odcisk niewidocznego interface / Remnants of a Disappearing UI

Wizualizacja wykonana na podstawie pomiarów z badań ale nieprzetworzonych komputerowo. Przykład, że surowe dane mogą być piękne same w sobie.

Link do źródła.

Historia filmu / History of film

Mapa popularnych filmów z podziałem na dziedziny. Świetnie wykonana i z ciekawą treścią.

Link do źródła.

Historia zmian w Wikipedii na słodko

Mapa pokazująca jak zmieniał się wpis na Wikipedii dotyczący czekolady. Można prześledzić jak dodawano i usuwano fragmenty tekstu w czasie.

Link do źródła.

Schematy organizacyjne / Organizational charts

Bazujące na stereotypach (przez to zabawne) przedstawienie schematów organizacyjnych w różnych firmach.

Link do źródła.

Ilustrowany przewodnik po kawach / Coffe drinks

Schematy przedstawiające skład rodzajów kawy.

Link do źródła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *