The Future of Programming

Całkiem przypadkiem trafiłem na prezentację ,,The Future of Programming” przedstawioną przez Breta Victora. Link do prezentacji znajduje się tutaj.

Prezentacja jest ciekawa i ze względu na formę i ze względu treść. Główne przesłanie jest takie, że często wpada się w pułapkę szablonu ,,wiem co robię i wiem jak to powinno być robione”. Autor ładnie ilustruje tę pułapkę na przykładzie ewolucji języków programowania czy architektury komputerów. Ale oczywiście ta pułapka pojawia się w wielu miejscach, ,,wiem, że uprawiam naukę, przecież właśnie to jest nauka [=publikowanie w czasopismach]” lub ,,wiem, że analizuję dane, przecież właśnie tak się analizuje dane [=używam regresji i testów t-studenta]”. [notka dla szybko czytających konserwatystów: NIE uważam, że nie należy publikować czy używać regresji czy testu t].

Bret Victor – The Future of Programming from Bret Victor on Vimeo.

[Jeżeli poniżej nic się nie pojawia to dwudziestokilkuminutowe wideo można znaleźć tutaj]

3 myśli na temat “The Future of Programming”

  1. Zakładam, że widziałeś Przemku inne prezentacje Breta. Jeśli nie to polecam Dynamic Data Visualization – to co potrafi jego program bije na głowę nawet R :-)

    1. @PawelK, fantastyczna prezentacja. Link: http://vimeo.com/66085662.
      Podejście też rewelacyjne.
      Trochę przypomina projektowanie aplikacji przez diagramy UMLowe. Graficznie tworzy się szkielet, który można ewentualnie wypełnić dodatkowym kodem (np. algorytmami analizy danych).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">