Kto w Sejmie … ciąg dalszy

Kilka tygodni temu pisałem o indeksie czytelności FOG (patrz: ,,Kto w Sejmie mówi w sposób prosty, a kto w złożony”). W komentarzach pod wpisem pojawiły się sugestie, by porównać złożoność języka używanego w Sejmie pomiędzy posłami różnych partii.

Zobaczmy co z tego wyjdzie.

Na stronach Sejmu udało mi się znaleźć zbiór danych, w którym dla każdego posła przedstawiono jego aktualną przynależność partyjną, wiek i zadeklarowany zawód. W pole zawód każdy wpisywał co chciał, czasem więc ten sam zawód jest raz określany przez rożne sformułowania, nie czyściłem tego słownika.

Do prezentacji wykorzystano wykresy pudełkowe, to co łatwo porównać na nich to mediany. Kolejność pudełek odpowiada kolejności median, a szerokość pudełek odpowiada pierwiastkowi z liczby obserwacji opisywanej przez dane pudełko.

Poniżej przedstawione są rozkłady indeksu czytelności FOG w zależności od przynależności partyjnej posłów, ich zawodów (przedstawiono 15 najczęstszych zawodów, pełna lista jest długa i nudna) i wieku.

Wykresy w wersji wektorowej dostępne są tutaj, tutaj i tutaj.

FOG a zawód

FOG a partia

FOG a wiek

3 thoughts on “Kto w Sejmie … ciąg dalszy”

  1. DIY, jest więcej zabawy.
    Ale nie jestem przekonany, czy testy mają tu zastosowanie. Obserwujemy całą populację posłów a nie losową próbę z tej populacji.
    Może jest to więc pomysł na kolejny wpis z cyklu ,,jakim językiem mówią mówią w Sejmie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *