Ciekawe informacje o Polsce pod ręką…

Pisząc jakiś czas temu o raporcie z Narodowego Spisu Powszechnego narzekałem, że jest nudny jak flaki z olejem i trudno oczekiwać by przeciętny obywatel z zainteresowaniem go przeczytał. Jest to bolączka wielu raportów, mających postać kilkusetstronicowych cegieł najeżonych tabelkami i wykresami.

Spróbujmy inaczej!

Zbierzmy ciekawe informacje o Polsce i pokażmy je tak, by chciało się po nie sięgać! By towarzyszyły nam w codziennym życiu! By nie nudziły się po 15 sekundach! By prowokowały do poszukania dodatkowych informacji na zadany temat.

Tak powstał projekt kubek, który pożarł mój czas wolny z ostatnich dwóch miesięcy. Dzieło jeszcze nie ukończone, ale posiadające stabilną wersję 1.0.

Zebrałem z różnych źródeł (Eurostat, GUS, Datamarket, Wikipedia i wiele innych) informacje o interesujących mnie wskaźnikach, czy to demograficznych (struktura wieku, oczekiwana długość życia), czy związanych ze służbą zdrowia (śmiertelność noworodków, najczęstsze przyczyny zgonów), czy gospodarką (dług jako % PKB, stopa bezrobocia, zmiana PKB), czy z giełdą (WIG20), czy ze sportem (miejsce Polski w rankingu FIFA czy na ME w siatkówce), czy z edukacją (liczba studentów).
Na wykresach przedstawiłem jak te wskaźniki zmieniały się w czasie.

I tak otrzymany wykres nadrukowałem na kubek.

Kubek otrzymają osoby wspierające fundację, czy to finansowo czy jako wolontariusze przy realizacji dużych projektów.

Mam też zamiar w kolejnych wpisach (ale na razie bez dat) opisać jak powstały poszczególne wykresy, wszystkie są zrobione w R i można je automatycznie aktualizować. Może to być interesujący przegląd sposobów pozyskania danych z różnych internetowych źródeł (co ciekawe, w zależności od źródła, liczby różnią się czasem o 20%).

Ciekawy jestem jakie wskaźniki opisujące sytuację w Kraju Wy chcielibyście mieć na takim kubku?

12 thoughts on “Ciekawe informacje o Polsce pod ręką…”

 1. …. w wersji 2.0 kubek sam będzie pobierał z internetu bieżące dane, przeliczał i aktualizował wykresy 😉

  1. @Maciej: też dobre, szkoda że nie ma danych w większej rozdzielczości, można by mapę żywopłotów nanieść na mapę szkół podstawowych 😉

 2. A zakupywać tez się da? Inicjatywa kapitalna! Podoba mi się pomysł z demografią – niech każdy pijąc poranną kawę zrobi rachunek sumienia „Jak tej nocy przyczynilem się do przyrostu naturalnego w Polsce” 😉 Cieszę się, że jest też pozytyw w stylu siatkarzy. Właśnie takich pozytywów życzyłabym sobie więcej na kolejnych kubkach.

  pozdrawiam,
  Agnieszka co pisze blogi prawne

  1. @Agnieszka: na razie można tylko dostać (np. za wspieranie finansowe fundacji ;-)).
   Jak się trochę ogarnę z bieżącymi sprawami to wrzucę na bloga grafikę w wysokiej rozdzielczości i będzie można sobie samodzielnie wydrukować.
   Jest sporo serwisów drukujących fotokubki, a i będzie można sobie spersonalizować własną wersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *