Lepsze i gorsze grafiki z prasy

Na koniec roku planuję zrobić mały konkurs na najgorszą infografikę mijającego roku. O pomyśle na formułę konkursu ,,zgniłe jajo 2012” pisałem przy okazji tego wpisu.
W między czasie warto przedstawić kandydatów, o których jeszcze na tym blogu nie pisaliśmy.
Poniżej kilka kandydatur z krótkimi komentarzami a na koniec coś pozytywnego.

Pole czy promień?

Kilka dni temu Anna L. przesłała mi bardzo ciekawą grafikę z gazety prawnej. Przedstawia ona, w niezwykle nieszczęśliwy sposób, wyniki sondaży dotyczących karty nauczyciela. Autor grafiki za pomocą promieni wycinków koła chciał przedstawić proporcje różnych odpowiedzi. Niestety nie wyszło i z wykresów odczytać można zupełnie inne proporcje.

Minimalizm ekstremalny, czyli jak usunąć informacje z infografiki.

Często oglądając wykres zawierający błąd widzimy ten błąd i możemy domyślić się o co autorowi chodziło. Są jednak przypadki w których naprawdę trudno się czegoś domyślić.

Poniższy wykres pochodzi z 8. strony raportu ,,Stan Email Marketingu w Polsce”. Raport przygotował zespół (cytat) 'Ekspertów GetResponse’ i można go pobrać z tej strony.


Nie udziwniaj prostej historii.

Czasami dobre praktyki to za mało by zrobić dobrą grafikę. Dobrą praktyką jest przedstawianie liczb za pomocą małej liczby obiektów graficznych (ludzików, klocków itp). Poniżej przykład z serwisu infografika.wp.pl obrazujący jak można niewłaściwie zastosować tę dobrą praktykę. Patrząc na wysokości słupków nie sposób porównać ich długości, ponieważ słupki są porozrzucane i nie mają wspólnej osi. Liczebność talerzy (monet?) też jest nieporównywalna, ponieważ tych obiektów jest za dużo by móc je łatwo zliczyć.

Trudno też zrozumieć co skłoniło autora do pochylenia osi w wykresie na górze tej infografiki. Ten zabieg skutecznie uniemożliwił porównanie tempa zmiany średniego wynagrodzenia.


Sama oś to czasem za mało by można było odczytać wartości z wykresu.

Złe wykresy o Polce pochodzą też z zagranicznych źródeł. Poniżej mamy przykład z serwisu NationMaster. Pomiędzy wieloma statystykami znaleźć można piramidę wieku. W zamierzeniu narzędzie pozwalające na zilustrowanie jak wygląda rozkład wieku dla różnych grup wiekowych dla obu płci. W poniższym przykładzie autor dodatkowo chciał umożliwić porównanie jak zmieniać się będzie struktura wiekowa w czasie (fioletowy pasek 5-9 w roku 2010 i fioletowy pasek w grupie 15-19 w roku 2020). Problem polega na tym że bez pomocniczych osi nie sposób porównać dokładnie długości słupków ani pomiędzy płciami ani pomiędzy latami ani pomiędzy grupami wiekowymi. Lepiej już byłoby pokazać wszystkie rozkłady na wspólnym wykresie.


Nie ufaj kolorom.

Kolorów lepiej nie używać do zaznaczania informacji, chyba że jest to niezbędne lub nadmiarowe (czasami nadmiarowość nie jest zła). Poniżej mamy przykład z serwisu flowingdata.com pokazujący, że na czarnobiałym wydruku różnica pomiędzy niebieskim a czerwonym robi się niezauważalna.


Coś czytelnego na koniec.

W prasie można znaleźć też czytelne, niebanalne grafiki. Mnie ostatnio spodobała się jedna z serwisu wyborcza.pl przedstawiająca produkcję samochodów w kilku wybranych krajach. W Polsce niestety produkcja spada, we wszystkich pozostałych krajach rośnie, więc wnioski nie są najweselsze, ale przynajmniej grafika jest czytelna (choć można było lepiej zaznaczyć że dla roku 2012 ta wartość to tylko prognoza).

6 thoughts on “Lepsze i gorsze grafiki z prasy”

  1. „W Polsce niestety produkcja spada”

    Jestem zwolennikiem transportu publicznego więc mnie to nie martwi ;).

    1. Mógłby Cię cieszyć spadek liczby zarejestrowanych samochodów, ale spadek produkcji to wyższe bezrobocie, przychody państwa z tytułu podatków, cios dla gospodarki. To raczej nie powinno cieszyć.

  2. @Dyslektykg

    ja tez sie ciesze, ze bedzie wiecej biednych ludzi, ktorzy zapylaja dwa razy dluzej do pracy niz ja autem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *