Jak pokazać czytelnie 5 liczb, czyli sondaże poparcia partii politycznych a gazety

Ponieważ zdarzyło mi się w przeszłości (tu uśmieszek) pokazywać przykłady negatywne: jak nie pokazywać słupków poparcia dla partii politycznych, dlatego (dla równowagi) stwierdziłem, że poszukam przykładów pozytywnych. Przecież takie muszą gdzieś być.

I tak się szczęśliwie złożyło, że dosyć szybko taki przykład znalazłem i poniżej się nim podzielę. Ponieważ łatwiej zauważyć element wykonany źle niż element wykonany dobrze (ten drugi mniej się rzuca w oczy) to nie zabraknie również złych wykresów, których zadaniem jest pokazanie jak dobry jest ten dobry.

Spodobał mi się więc wykres z portalu wiadomości.gazeta.pl przedstawiony poniżej.

Prosty czytelny, kolory można wybaczyć, są linie pomocnicze, jest oś OY nie ma żadnych wątpliwości czy wysokości słupków są poprawne. Pięknie, pięknie, pięknie.

Gdyby ktoś się dziwił skąd ten zachwyt pięcioma słupkami, gdyby wątpił czy pięć liczb można przedstawić nieczytelnie to niech spojrzy na przykłady czy to z portalu tvn.pl (po co oś OX, po co linie pomocnicze)  z portalu gazetaprawna.pl (o zgrozo, dodanie strzałek optycznie wydłużających lub skracających słupki w XXI wieku? przecież to aż w oczy kole). Oba wykresy poniżej.


Czyżby więc udało się znaleźć artykuł idealny, w sposób czytelny i bezdyskusyjny przedstawiający pięć liczb? Tak że sposób ich przedstawienia nie budzi wątpliwości?
(przepraszam za ten styl, ale w głowie wciąż słyszę książkę Tomasza Jachimka ,,Handlarze czasem” czytaną, a jakżeby inaczej, przez Tomasza Jachimka, i trudno mi pisać inaczej)

Niestety nie. I pierwszy z prezentowanych wykresów budzi wątpliwości. Uważne oko zauważy, że liczby na nim sumują się do 75%. Co z resztą? Czyżby głosowali za inną partią czy też wstrzymali się od głosu? Jeżeli to drugie to w liczeniu poparcia należałoby te procenty unormować. I po takim normowaniu okaże się, że 4% PSL zamieni się w 5.3%. Ale czy to ma znaczenie? Tylko takie, że w towarzyszącym wykresowi artykule napisano, że PSL ma notowania powyżej progu wyborczego, no a tutaj 5.3% czy 4% to już robi różnicę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *