Statystyczna analiza Euro 2012, Twitter i niespodzianki

Streszczeniem tego wpisu jest cytat ze świetnej książki ,,A mathematician reads the newspaper”, mianowicie: ,,You can only predict things after they’ve happened” (technicznie jest to powiedzenie Ionesco).

Jakiś czas w tym wpisie ,,Premier League a opowiadanie historii bazując na danych” odnosiłem się do bloga zaprzyjaźnionej firmy, opisującego analizy wypowiedzi z Twittera podczas Premier League.

Podobne analizy wspomniany zaprzyjaźniony oddział R&D IBM z Warszawy prowadzi podczas Euro 2012 na swoim blogu. Dzisiaj przekopiuję stamtąd jeden z ciekawszych podsumowań. Roi się od liczb, co jest raczej wadą niż zaletą, ale pomimo to przyjemnie się je ogląda. Oryginalny wpis jak i więcej analiz dotyczących Euro znaleźć można na wspomnianym wyżej blogu.

Co zostało zrobione? Na podstawie wypowiedzi na Twitterze oceniano jakie wyniki typują internauci a następnie zestawiono predykcje internautów z wynikami meczów.

Interesujące jest to, że wyniki pewnych meczów było łatwo odgadnąć (remis Włochy – Chorwacja, wygrana Włoch nad Irlandią) a inne były sporą niespodzianką dla internautów (wynik meczu Holandia – Dania czy Francja – Szewcja).

Ciekawe na ile opinie z Twittera są zgodne z zakładami bukmacherskimi. Może to i pomysł na biznes dla kogoś lubiącego ryzyko?

 

 

4 myśli na temat “Statystyczna analiza Euro 2012, Twitter i niespodzianki”

  1. Ciekawostka: wchodzimy na tego IBMowskiego bloga, usiłujemy dodać komentarz, i co nam zaleca IBM? “Recommended browsers: Internet Explorer 7.x, Mozilla Firefox 2 – 3.6.x”. Buhahaha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">