Badanie PISA a interaktywna grafika

 

Poniżej przedstawię podsumowanie kilku zmiennych opisujących 15-latków z 74 różnych krajów. Przedstawione poniżej dane zebrano w ramach badania PISA w roku 2009. Są to bardzo ciekawe dane i będziemy do nich jeszcze niejednokrotnie wracać. W tym wpisie jednak zamiast skupiać się na danych lub historii, którą te dane opisują, moim celem będzie przedstawienia interesującego narzędzia do tworzenia interaktywnych wykresów, czyli portalu tableausoftware. Do bardziej szczegółowego omówienia danych z badania PISA wrócimy w przyszłości.

PISA to skrót nazwy Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów (Programme for International Student Assessment). Jego celem jest uzyskanie porównywalnych danych o umiejętnościach uczniów z różnych krajów, którzy ukończyli 15 rok życia. PISA bada umiejętności i wiedzę ważną z perspektywy wyzwań, przed jakimi 15-latkowie staną w swym dorosłym życiu (więcej informacji o PISA). Z tej strony można pobrać bazę danych z surowymi danymi oraz skrypty pozwalające na wczytanie tych danych do programów SAS i SPSS (w sumie ponad 1GB danych). Format danych jest dosyć nieprzyjemny do wczytania z poziomu R. Przygotowuję odpowiedni skrypt i pewnie niedługo napiszę o tym jak wczytać całe dane prosto i wygodnie do R. Na razie niewielki wycinek z tych danych, 20 zmiennych, można pobrać w formacie binarnym Rdata z tej strony. Ponieważ moim zdaniem edukacja młodych ludzi jest bardzo, bardzo, bardzo ważna, dlatego też ten zbiór danych stanowi bardzo interesujący kąsek do dalszej analizy i mam nadzieję będziemy wiele razy do niego wracać. Jutro opiszę trochę dokładniej jak były konstruowane zmienne w wycinku danych, który tutaj pokazuję.

Dzisiaj jednak chciałbym napisać nie o danych ale o narzędziu tableausoftware. Podczas ,,10 lunchów” poznałem Daniela O., który podesłał mi namiary na to narzędzie do przygotowywania i udostępniania wizualizacji danych. W tym narzędziu można np. opracować zbiór interaktywnych wykresów a następnie prosto upublicznić te wykresy w postaci strony www. Idealne narzędzie dla dziennikarzy pracujących z danymi (btw: nic nie mam z tego, że tak słodzę. Trial jest za darmo do używania). Pobawiwszy się nim na prostych tabelkach tylko czekałem na okazję by jakieś interesujące dane przedstawić za jego pomocą. I okazja się nadarzyła.

Poniższy rysunek jest linkiem do strony z czterema interaktywnymi wykresami i filtrem w postaci pola wielokrotnego wyboru (checkbox). W jutrzejszym wpisie dokładniej opiszę jak liczone były zmienne, które są tu prezentowane, na razie chodzi mi wyłącznie o pokazanie narzędzia. To tylko drobny pokaz możliwości wspomnianego narzędzia. Interaktywność pozwala na przefiltrowanie punktów lub sprawdzenie jak wybrane państwa przedstawione na jednym wykresie są położone na innych wykresach. Mam też nadzieję, że nawet taka podstawowa interakcja ułatwi zrozumienie i przyciągnie uwagę do tych danych.

Czy tak jest? Czy kusiło Was pobawić się tymi wykresami? Czy mieliście czas by sprawdzić jak wypada Polska na tle innych państw jeżeli listę tych innych Państw ograniczymy np tylko do Europy? Chętnie usłyszę Wasze opinie i wrażenia. Czy warto umieszczać taką interaktywną grafikę, czy lepiej pozostać przy statycznych wykresach (bo RSS czyta się offline, bo nie ma czasu na klikanie)? A może temat wciągnął Was na tyle, że pobraliście komplet wykresów i dane i stworzyliście własną kombinację ciekawych wykresów (można to zrobić, link do pobrania środowiska na dole wizualizacji)?

 

 

 

4 thoughts on “Badanie PISA a interaktywna grafika”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *