Leki refundowane, alergie pokarmowe a Bebilon Pepti i Nutramigen

Dziś będzie o lekach refundowanych, a dokładniej przeprowadzimy próbę oceny na ile dzieci wypisywane są recepty z refundowanymi lekami oraz ile dzieci w Polsce ma alergie pokarmowe. Zacznę jednak od krótkiego wprowadzenia, dlaczego dziś o tym.

Zaczęło się od tego, że już kilkukrotnie cytowany Krzysiek T. wysłał mi linki do stron, na których znajdują się raporty opisujące ile NFZ dopłacił do leków refundowanych w roku 2011. Raport z informacją ile wynosiła dopłata dla każdego z leków od stycznia do września 2011, znajduje się np. tutaj. Na stronach ministerstwa, można znaleźć nawet trochę bardziej aktualną listę. W sobotę przeczytałem kilka artykułów dotyczących zamieszania z refundacją preparatu mlekozastępczego Nutramigen. Początkowo ten preparat nie znalazł się na liście leków refundowanych, ale był na niej konkurencyjny Bebilon pepti. W gazetach pojawiło się sporo artykułów na ten temat.

Na przykład tutaj znaleźć można informację, że na alergie pokarmową cierpi około 20 tys dzieci (lub niemowląt, w artykule te pojęcia używane są nieprecyzyjnie). Podobna liczba dzieci chorych wymieniona jest tutaj. Dla chorych (zdiagnozowanych jako chore na ,,Zespoły wrodzonych defektów metabolicznych, alergie pokarmowe i biegunki przewlekłe”) dzieci lekarz wypisuje receptę i rodzice mogą kupić mleko zmodyfikowane po obniżonej cenie. W internecie znaleźć można oferty kupna sprzedaży mleka zmodyfikowanego, porcja na tydzień bez refundacji to około 60pln.

Koniec końców stwierdziłem, że ciekawie będzie policzyć ile dzieci pije refundowane mleko zmodyfikowane. Mleka te występują w kilku wersjach,  najpopularniejsze to 1, mleko początkowe (dla dzieci w wieku 0-6 msc) i 2, mleko następne (6msc i więcej). Aby ułatwić obliczenia, ograniczmy się wyłącznie do wersji 1, czyli dla noworodków w wieku 0-6msc.

Noworodki ze zdiagnozowaną alergią pokarmową, np. skazą białkową, mają do wyboru refundowane mleka: Bebilon Pepti 1, Nutramigen 1, Humana SL, Isomil (pierwsze dwa są zdecydowanie bardziej popularne). W okresie styczeń – wrzesień wykupiono z refundacją 1 220 927 opakowań. Po przeskalowaniu do okresu 1 roku mamy prognozę na 1.6 mln opakowań sprzedanych z refundacją.

Opakowania te mają 425-450g proszku. Zgodnie z etykieta produktu (zobacz tutaj) liczba posiłków i ich wielkość różni się w czasie, ale średnio dziennie zużywa się 30 miarek po 4,5g proszku (im później tym porcje są większe i rzadziej). Zazwyczaj pokarmu przygotowuje się więcej niż dziecko zje, więc możemy założyć że jedno opakowanie wystarcza na 3 dni karmienia.

Mleko początkowe stosuje się od urodzenia do 6 msc życia, ale zanim alergia zostanie rozpoznana i lekarz zacznie wypisywać recepty mija trochę czasu, więc załóżmy, że mleko początkowe dziecko chore je przez 4 msc (jeżeli jest na piersi to je mniej lub wcale, ale pomińmy to). Przez 4 msc jeżeli dziecko ma jeść wyłącznie mleko zmodyfikowane to potrzebuje około 40 opakowań.

Jeżeli teraz podzielimy liczbę prognozę sprzedanych opakowań w roku 2011 (1,6 mln) przez średnie zużycie jednego noworodka (40 opakowań) to mamy 40 tys noworodków, które korzystają z refundacji. Do tego należało by doliczyć dzieci starsze, korzystające z mleka następnego (czyli wersji 2).

Pytanie z którym zostajemy, to skąd ta różnica pomiędzy liczbami z gazet (ponoć to lekarze wskazali liczbę 20 tys dzieci) a liczbami wypisanych refundacji na mleko (pokrywające zapotrzebowanie 40tys niemowląt, plus mniej więcej dwa razy tyle dzieci w wieku 6msc – 2 lata, przy czym później ciężko coś szacować bo dieta jest bardziej urozmaicana)?

 

btw: Producent Nutramigenu podał kilka interesujących informacji, np. że jest to przestarzały preparat, produkowany tylko na rynek polski, planowane jest zastąpienie go znacznie bardziej zaawansowanym preparatem Nutramigen LGG przypuszczalnie droższym. Przez to, że nowy preparat miał być droższy nfz nie chciał go refundować. Wczoraj podano informację, że ten preparat został dodany do listy leków refundowanych. Refundowana jest stara wersja, ale jest za to nfz refunduje go w wyższym stopniu niż w tym roku. Zamiast kilkunastu złotych jest ryczałt 9,52 i 3,20 pln za opakowanie mleka początkowego i następnego, odpowiednio.

12 thoughts on “Leki refundowane, alergie pokarmowe a Bebilon Pepti i Nutramigen”

 1. Odpowiadając na finalne pytanie: różnica pochodzi stąd, że te preparaty przepisywane są nie tylko na alergię pokarmową, ale również na nietolerancję laktozy, która często ma charakter jedynie przejściowy (ale mimo to wymaga kuracji bezlaktozowej). To kiedy odstawia się wówczas takie mleko nie jest kwestią jakoś ściśle uregulowaną (tym bardziej, że są różne stopnie nietolerancji), dlatego bardzo trudno byłoby dokładnie policzyć jak wygląda liczba dzieci cierpiących na tę przypadłość.

  1. Nie wiem czy przejściowe problemy trawienne są refundowane.
   Ale nawet jeżeli nietolerancja laktozy jest refundowana to mogłaby wyjaśnić część z tych liczb, ale chyba nie wszystkie.
   Wikipedia (moze nie najlepsze zrodlo ale na razie nei mam innego) podaje ze nietolerancja laktozy dotyka 1.5% dzieci i niemowlakow, a alergie pokarmowe 8%. Wciaz wiec mamy ,,dziure refundacyjna” 😉

 2. Możliwe, że odpowiedzi na pytanie „skąd ta różnica pomiędzy liczbami z gazet ([mniejszymi]) a liczbami wypisanych refundacji [większymi]” udzielił, choćby w części, pewien urzędnik NFZ, kontroler, w wywiadzie w GW jakieś 10 dni temu, może dwa tygodnie temu. Mówił o firmach farmaceutycznych, zawyżających spodziewany popyt na specyfik (bo od tego zależą ich zyski w rozliczeniach z NFZ), które to firmy, gdyby faktyczne zużycie specyfiku miało okazać się niższe niż prognozowane przez nie, zobligowane są do zwrotu pieniędzy (urzędnik wyjaśnił ten mechanizm w wywiadzie). Ale, jak powiedział, z gotówką te firmy tak szybko się nie rozstaną, będą udowadniać, że faktycznie zużyto specyfiku więcej, niż wynikałoby z potrzeb. Przypuszczam, że robią to, nakłaniając lekarzy do wypisywania większej ilości specyfiku niż jest potrzebny (tak się dzieje na całym świecie, nie tylko u nas; lekarze wszędzie są korumpowani przez firmy farmaceutyczne: gadżety, prezenty, „konferencje” w atrakcyjnych miejscach itd, itp).

  1. NFZ nie napisał co prawda skąd są liczby dotyczące refundacji, ale biorąc pod uwagę poślizg (w lutym pokazywane są wyniki za październik) spodziewam się, że są to pieniądze zapłacone przez NFZ aptekom w rozliczeniu za zrealizowane recepty. Czyli pacjent (rodzic dziecka) musiał dostać receptę, iść do apteki i kupić mleko modyfikowane płacąc 50% ceny (wciąż kilkanaście złotych za puszkę więc bez powodu nie kupowałby za dużo).

   Dziwność tych statystyk wynika stąd, że gdyby lekarze diagnozowali 40tys dzieci jako chore i im przepisywali mleko, to w gazetach pojawiłaby się liczba 40 tys, bo informacja o liczbie chorych bierze się właśnie od lekarzy. Ale wygląda na to, że lekarze zdiagnozowali 20 tys dzieci jako chore, ale te dzieci zjadły mleka za 40 tys dzieci.

   Oczywiście aby to całkowicie wyjaśnić, trzeba mieć dostęp do danych. Ile dzieci naprawdę jest zdiagnozowanych z chorobami układu pokarmowego i w jakim wieku do takiej diagnozy dochodzi. Jeszcze jeden argument za potrzebą otwartego państwa.
   Btw: w tym roku ponoć jest sporo kontroli NFZ badających czy nie dochodzi od odsprzedawania mleka kupionego po obniżonej cenie.

 3. A czy liczba sprzedanych opakowań (1.6mln) to tylko opakowania sprzedane na receptę? Może co drugie opakowanie kupowane jest bez recepty?

  1. Podlinkowane dane dotyczą kwoty za zakupione leki z refundacją. Dzięki temu można ustalić ile NFZ dopłacił do leczenia. Dane dotyczą okresu styczeń – wrzesień i liczba opakowań mlek zmodyfikowanych sprzedanych na receptę z refundacją w tym okresie to 1.2 mln. Po przeskalowaniu danych do 12 msc, mamy prognozę sprzedanych 1.6mln opakowań z refundacją na receptę. Ile kupiono opakowań bez refundacji nie wiadomo, przynajmniej nie z tych raportów NFZ.

 4. Dane na temat nietolerancji laktozy wydają się co najmniej chwiejne. Wikipedia nie podaje ich źródła, a 1,5% to nawet mniej niż w przypadku dzieci skandynawskich (jak podają inne strony), co byłoby podejrzane. U dorosłych nietolerancja wynosi 20-25%. W jakim wieku ów odsetek „przeskakuje” z 1,5% na 25%?! Co więcej w przypadku 1,5% najprawdopodobniej chodzi wyłącznie o alaktazję, ale już nie nietolerancję nabytą (potrzebne lepsze źródła danych).

 5. Mogę mieć tylko nadzieję, że powyższa dyskusja, nad jednym tylko, jedynym, problemem, przekonuje, że niekoniecznie zamieszanie z refundacją jest tylko i wyłącznie winą premiera, ministra i jego urzędników (jak nam do wierzenia podają tzw. niezależne media). Po prostu świat jest o wiele zbyt skomplikowany, aby pojął go przeciętny wyborca. Nie dziwota więc, że skoro nie rozumie, to psioczy.

  1. Nie skomplikowanie świata jest tu problemem, ale brak dostępu do danych.
   Brakuje wiarygodnego źródła danych o epidemiologii chorób w Polsce.
   Tz. takie źródło danych może i istnieje, ale nie ma do niego publicznego dostępu.

 6. Ciekawe jest to, że refunduje się w Polsce mleko krowie zupełnie zaniedbując mleko biologicznych matek. Przy niewielkim wsparciu mogłyby z powodzeniem wykarmić swoje dzieci. Dlaczego w krajach takich jak Norwegia czy Szwecja wszystkie wcześniaki karmione są mlekiem ludzkim, a u nas 90 % z nich dostaje mleko krowie? Kto i ile za to bierze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *