Po co używać wykresów kołowych, czyli raporty znanej fundacji a ,,lie factor”

Zacznę od tego, że FNP stara się czytelnie prezentować wyniki swoich konkursów. Z ostatniego konkursu START dla przejrzystości upubliczniono wnioski laureatów, a więc jest tutaj duża przejrzystość. NCN mógłby się dużo nauczyć (sposób ich publikacji wyników pierwszego konkursu pozostawia wiele pytań). Pisząc kolokwialnie, FNP robi świetną robotę (tzn. ludzie pracujący w tej fundacji).
Niemniej FNP też zdarzają się wpadki.

Na tej stronie przedstawiono raport z rekrutacji różnych programów prowadzonych przez Fundację.

Z jakiegoś powodu uznano, że trójwymiarowe wykresy kołowe nadadzą się do czegokolwiek. Tymczasem dwie pierwsze reguły wizualizacji danych to: nie uzywaj pseudo-trójwymiarowych wykresów jeżeli nie trzeba i nie uzywaj wykresów kołowych. Nie jest tylko jasne która z tych reguł jest pierwsza a która drugą. Pseudo-trzeci wymiar na wykresach oszukuje percepcję i nie pozwala na poprawną ocenę długości/szerokości itp. Wykresy kołowe sa niedobre ponieważ nie potrafimy dobrze porównywać kątów.

Zobaczmy przykładowy wykres prezentowany ww raporcie na stronie 2.

Co jest dziwnego w tym wykresie? Są dwa kawałki, które opisują po 5% i dwa opisujące po 11%, ale coś jest z nimi nie tak. Zmierzmy długości odpowiednich cięciw.

Długości tych cięciw w pixelach to odpowiednio 116, 211, 126, 46 pixeli.

Edward Tufte zdefiniował kiedyś współczynnik ,,lie-factor”, który liczony jest jako iloraz efektu widocznego na wykresie do efektu w danych.

Stosunek długości cięciw A:D to 116/46 = 2.6 podczas gdy z danych wynika, że powinny być to tej samej długości cięciwy.

Stosunek długości cięciw B:C to 211/126 = 1.7 podczas gdy z danych wynika, że powinny być to tej samej długości cięciwy.

Czy trzeba więcej argumentów przeciwko wykresom kołowym 3D?

W ogóle ilość danych przedstawionych w powyższym raporcie do jego objętości jest dosyć mizerna. Całą stronę 2 mozna by przedstawić za pomocą jednego wykresu na którym jest więcej informacji. Kod do wygenerowania tego wykresu znajduje się tutaj. A wykres poniżej (trochę lepiej wygląda dla innych progrmów gdzie było więcej lauretów)

Krytykując wykresy 3D spójrzmy jeszcze na poniższy z tego samego raportu. Pierwszy słupek ma wysokość 15% ale jest znacznie poniżej linii siatki oznaczającej 15%. Pewnie da się to jakoś wytłumaczyć, ale i tak dosyć dziwnie to wygląda.

 

One thought on “Po co używać wykresów kołowych, czyli raporty znanej fundacji a ,,lie factor””

  1. Ciekawa rzecz (w raporcie, w zestawieniu ogólnym): sukces w bio-techno i info-techno prawie „gwarantowany”, ale w samym techno – najniższy. Tak jakby niewłaściwie (?) ułożono zakresy programów albo kryteria ich oceny.

    Jeśli chodzi o quazi-trójwymiarowość. Może lepiej by te wykresy wyglądały, gdyby „koła” (i wycinki) przedstawiono „z góry”, ale z „zamarkowaną” trójwymiarowością, gdzie wysokość wycinków odpowiadałaby liczbie kandydatów/laureatów. Zbyt plastycznie to nie wygląda i kłóci się z poczuciem perspektywy, ale lepiej wyraża i stosunki liczb, i same wartości bezwzględne. Te wykresy kołowe 3-D z raportu zgodniejsze są z pewnym poczuciem estetyki, choć dają tylko bardzo ogólne (a nawet mylne) wyobrażenie o problemie.
    Słupki są nieco bardziej wiarygodne, może gdyby dano im różne grubości, odpowiadające liczbom bezwzględnym, niosłyby więcej informacji. Ale znowu, ta estetyka….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *