Zmiany zamożności Polaków

Kontynuujemy analizy danych z badania Diagnoza Społeczna. Średnia pensja w Polsce rośnie szybciej nawet niż inflacja. Można więc uważać, że jest coraz lepiej.

Ten i kolejny wpis powstał ponieważ po pierwsze wyniki są ciekawe, a po drugie, ponieważ będzie okazja wprowadzić kolory w analizie gradacyjnej.

W kwestionariuszu dla gospodarstw piąte pytanie dotyczy sposobu gospodarowania dochodem, czy na wszystko wystarcza pieniędzy, czy wystarcza ale przy oszczędnym życiu, czy brakuje na coś. Będziemy poniżej porównywać odpowiedzi pomiędzy latami 2005 (kolumna „cl7”) i 2001 (kolumna „fL5”). Do porównania odpowiedzi w tych dwóch rocznikach wykorzystamy analizę gradacyjną.

Kilka linii kodu w R

# czy wystarcza pieniedzy w roku 2005 i 2011
zb1 = rev(table(factor(diagnozaGospodarstwa2011[,"fL5"])))
zb2 = rev(table(factor(diagnozaGospodarstwa2011[,"cl7"])))
 
plotGradeStat(t(t(zb2)), t(t(zb1)), osX="rok 2005", osY="rok 2011", skala=c(0.01,0.5), cutoff=0.011,uporzadkujMalejaco=F)

i mamy następujący wykres.

Etykiety można by skrócić, ale póki są czytelne nie walczyłem z nimi. W porównaniu z rokiem 2005 w roku 2011 ubyło o około jedną trzecią osób, którym wystarcza co prawda na najtańsze jedzenie, ale nie wystarcza na inne potrzeby. Liczba osób, którym wystarcza i jeszcze oszczędzają wzrosła trzykrotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *